Prezentarea proiectului "BatPro - Calculator pentru nevazatori" la Brasov

In 10.04.2016, la Primaria Municipiului Brasov, a avut loc prezentarea, de catre colegul nostru Ladislau Boros, a proiectului „BatPro – Calculator pentru nevazatori”, in prezenta d-lui Dr. Jitsuhiro Yamada - Presedintele Lions Clubs International, a d-lui David Istvan - Guvernatorul Lions District 124 Romania precum si a viceprimarilor Municipiului Brasov - Adina Durbaca si Ciprian Bucur.

Proiectul national "BatPro – Calculator pentru nevazatori", initiat de Lions Club Arad si finantat de Fundatia Orange, isi propune familiarizarea persoanelor cu deficiente de vedere cu utilizarea calculatorului prin intermediul unei aplicatii special dezvoltate. La nivel national proiectul va avea peste 500 de beneficiari in primii cinci ani de derulare. Aplicatia creata in cadrul proiectului permite utilizatorului ca folosind doar patru taste (sus, jos, stânga si dreapta), sa parcurga un meniu din care va putea alege diverse optiuni ce ii vor da acces la: o colectie de mii de carti audio, stiri de pe website-urile mai multor ziare, informatii disponibile pe Internet, posturi de radio online, etc. Apoi prin intermediul unei functionalitati a aplicatiei, persoanele cu deficiente de vedere vor putea invata tastele si utilizarea tastaturii. Proiectul „BatPro – Calculator pentru nevazatori” este finantat de Fundatia Orange cu suma de 211.650 lei, in cadrul fondului de finantare „Lumea prin culoare si sunet”, editia 2015.

Proiectul se desfasoara timp de 12 luni in sase orase (Arad, Timisoara, Brasov, Cluj-Napoca, Bucuresti si Iasi ), avind ca parteneri Cluburile Lions din orasele respective.

Cu aceasta ocazie, Lions Club Brasov a donat Asociatiei Nevazatorilor Brasov 13 calculatoare avind instalata aplicatia BatPro.

Imagini de la eveniment