Fundatia Orange - Desemnare cistigatori fond finantare „Lumea prin culoare si sunet”, editia 2016

In 31.05.2016, Fundatia Orange a desemnat castigatorii fondului de finantare „Lumea prin culoare si sunet”, editia 2016.

Acest program ofera anual prin concurs fonduri organizatiilor non-profit ce pot propune proiecte de sanatate, educatie sau cultura in beneficiul persoanelor cu deficiente de vedere si/sau de auz.

Bugetul total acordat in cadrul editiei de anul acesta este de 300.000 euro, proiectele castigatoare primind finantari de pina la 50.000 euro fiecare.

Unul dintre cele 6 proiecte cistigatoare este si proiectul Lions Club Arad: BatPro pentru Windows . Proiectul este o continuare a celui de anul trecut prin care a fost dezvoltat un soft de operare a calculatorului pentru nevazatori – nivel incepator. Daca versiunea initiala folosea un calculator dedicat cu sistem de operare Linux, In cazul proiectului din acest an, softul BatPro va putea fi instalat si funcţional pe orice calculator, indiferent de sistemul de operare. Asadar, persoanele nevazatoare pot instala aplicatia pe oricare dintre calculatoarele la care au acces: in familie, la scoala sau la serviciu. Această aplicatie nu se adreseaza doar incepatorilor, ci si utilizatorilor avansati.

Proiectul va fi finantat de Fundatia Orange cu suma de 222.500 Lei si va fi implementat în perioada iunie 2016 - august 2017.

Articol din mass media despre eveniment: [01]